top of page

Dlaczego warto zapisać dziecko na kurs programowania?

Korzyści z nauki programowania dla dzieci można wyliczać w nieskończoność. Jednak skupmy się na tych najważniejszych zaletach, jakie niesie ze sobą ta umiejętność. Dzieci uczą się bowiem szeregu kompetencji – od technicznych, po miękkie – które pozwolą im nie tylko łatwiej przejść przez szkołę lub studia, ale także szybko odnaleźć się na rynku pracy.


Czego uczy nauka programowania dla dzieci?


  • Logiczne myślenie – dzieci podczas nauki programowania uczą się rozkładać złożone problemy na mniejsze części, którymi łatwiej się zarządza. Rozwija się także myślenie algorytmiczne, które pokazuje jak tworzyć sekwencje kroków, które prowadzą do rozwiązania problemu. Umiejętność tworzenia powiązanych logicznie struktur kodu przydaje się zatem w codziennym życiu.


  • Rozwiązywanie problemów – programowanie wymaga znalezienia unikalnych sposobów rozwiązywania problemów, co rozwija kreatywność. Dzieci uczą się, że błędy są częścią procesu i że trzeba próbować różnych podejść, aby znaleźć rozwiązanie. Wiedzą, jak identyfikować i naprawiać błędy w kodzie, co przekłada się na zdolność do faktycznej oceny własnej pracy.


  • Praca zespołowa – programowanie często wymaga współpracy z innymi, co rozwija umiejętności komunikacyjne i zdolność do pracy w zespole. Uczestnictwo w zespołowych projektach programistycznych pokazuje, jak dzielić się zadaniami i współpracować, aby osiągnąć wspólny cel. Dzieci uczą się dawać i przyjmować konstruktywną krytykę, co jest kluczowe dla efektywnej współpracy, a umiejętność ta przydaje się także w szkole, na studiach i w pracy.


  • Myślenie krytyczne – dzieci uczą się krytycznie oceniać swoje rozwiązania i kod, zastanawiając się, jak można je ulepszyć. Programowanie rozwija zdolność do rozpoznawania wzorców i zależności, czyli podstawy krytycznego myślenia.


  • Świadomość cyfrowa – znajomość programowania pomaga dzieciom lepiej rozumieć działanie technologii. Dzięki temu poznają one nie tylko możliwości, jakie daje branża IT, ale także zagrożenia. Dziecko uczy się je poznawać i radzić sobie z nimi. Nasze kursy programowania dla dzieci pozwalają im łatwiej odnaleźć się w tym cyfrowym świecie i znaleźć w nim swoje miejsce.



Dlaczego warto zapisać dziecko na kurs programowania? Programowanie to kompetencja przyszłości!


Już od lat programowanie uznawane jest przez ekspertów z rynku pracy za kompetencję przyszłości. Co to tak naprawdę oznacza? Obserwujemy właśnie dynamiczny rozwój technologii, przemian na rynku oraz wzrost znaczenia umiejętności cyfrowych w niemal każdej dziedzinie życia. Praktycznie każda branża, od medycyny po finanse, przechodzi cyfrową transformację, co zwiększa zapotrzebowanie na umiejętności programistyczne. Jednocześnie wzrost zastosowania automatyzacji i sztucznej inteligencji w różnych sektorach wymaga specjalistów, którzy potrafią tworzyć i zarządzać zaawansowanymi systemami.


Wiele firm zmaga się z niedoborem wykwalifikowanych programistów, dlatego też, aby zachęcić kandydatów, pracodawcy oferują atrakcyjne warunki zatrudnienia i bardzo wysokie wynagrodzenia już na start. To także jedna z profesji, która umożliwia pracę zdalną, co otwiera możliwości zatrudnienia na całym świecie. Dzięki temu, że języki programowania mają szerokie zastosowania, od przetwarzania dużych danych i analityki po rozwój gier i aplikacji mobilnych, specjaliści IT mają nieograniczone możliwości rozwoju kariery.



Odkryj pasję do programowania.




Zarobki programistów


Decydując się na naukę w szkole programowania dla dzieci, wielu rodziców myśli o przyszłości swoich pociech. Umiejętności programowania otwierają bowiem drogę do ciekawej, kreatywnej pracy oraz wysokich zarobków. Wynagrodzenie jest jednym z głównych czynników, na który zwracamy uwagę wybierając zawód – a praca programisty jest dobrze opłacana. Jednak jak to wygląda w praktyce? Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Qubit Labs zarobki programistów prezentują się następująco:


  • Polska – średnia roczna pensja programistów wynosi około 220 000 PLN, co możemy przeliczyć na 54 000 USD. Jednocześnie programiści mogą liczyć na dodatkowe zlecenia, benefity i premie, które w tym zawodzie są powszechne.


  • Europa Zachodnia – pensje są znacząco wyższe, w Wielkiej Brytanii średnio wynoszą około 74 000 USD rocznie, a w innych krajach, takich jak Szwecja i Holandia, wynoszą od 65 000 do 75 000 USD. Najwyższe wynagrodzenie oferuje Szwajcaria, która wyróżnia się średnią pensją wynoszącą 115 000 USD rocznie​.


  • Stany Zjednoczone – programiści w USA mogą pochwalić się jednymi z najwyższych wynagrodzeń na świecie, średnio około 120 000 USD rocznie. Stany mają bowiem bardzo wysokie zapotrzebowanie na specjalistów i chętnie zatrudniają ekspertów zdalnie.


  • Inne regiony – w Australii średnia pensja dla programistów wynosi około 100 000 USD rocznie, podczas gdy w krajach takich jak Izrael średnia pensja wynosi około 75 000 USD rocznie. W Europie Południowej wynagrodzenia są niższe, w Hiszpanii i Portugalii wynoszą około 50 000 do 55 000 USD rocznie​.



W jakich zawodach przyda się umiejętność programowania?


Mogłoby się wydawać, że zajęcia programowania przygotowują dzieci tylko do jednego zawodu – programisty. To jednak nieprawda, ponieważ umiejętność ta przydaje się również w innych zawodach z sektora IT i nie tylko. Jakie jeszcze dobrze płatne i ciekawe zawody można podjąć, mając wiedzę z zakresu programowania?


  • Analityk danych (Data Analyst) – analitycy danych zbierają, przetwarzają i analizują dane, aby pomóc firmom podejmować decyzje biznesowe.


  • Inżynier danych (Data Engineer) – inżynierowie danych projektują, budują i zarządzają infrastrukturą danych.


  • Analityk biznesowy (Business Analyst) – analitycy biznesowi identyfikują potrzeby biznesowe i proponują rozwiązania technologiczne.


  • Naukowiec danych (Data Scientist) – naukowcy danych łączą umiejętności statystyczne, matematyczne i programistyczne do analizy dużych zbiorów danych i tworzenia algorytmów predykcyjnych.


  • Specjalista ds. automatyzacji procesów (Automation Specialist) – specjaliści ds. automatyzacji pracują nad automatyzacją zadań i procesów w firmie.


  • Administrator systemów (System Administrator) – administratorzy systemów zarządzają i utrzymują sieci komputerowe i serwery.


  • Inżynier DevOps – inżynierowie DevOps pracują na styku rozwoju oprogramowania i operacji IT, skupiając się na automatyzacji i monitorowaniu ciągłego dostarczania oprogramowania.


  • Specjalista ds. bezpieczeństwa (Cybersecurity Specialist) – specjaliści ds. bezpieczeństwa chronią systemy komputerowe przed cyberatakami.


  • Architekt oprogramowania (Software Architect) – architekci oprogramowania projektują strukturę systemów oprogramowania.


  • Inżynier AI/ML (AI/ML Engineer) – inżynierowie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego tworzą algorytmy, które umożliwiają maszynom uczenie się na podstawie danych.



FAQ:


1. Czy kurs programowania dla dzieci przyda im się w przyszłości?


Tak, z nauką programowania – oprócz kompetencji technicznych – wiążą się także umiejętności miękkie, które pozwolą dzieciom radzić sobie z problemami, logicznie myśleć i pracować w grupie.


2. Czy nauka programowania dla dzieci może zapewnić im dobry start na rynku pracy?


Programowanie uznawane jest za kompetencję przyszłości, a już teraz zawody związane z sektorem IT oferują bardzo wysokie wynagrodzenia i atrakcyjne warunki zatrudnienia. Umiejętność programowania umożliwia także pracę na całym świecie.



Źródła:

*Average Software Developer Salaries: Comparison by Country (qubit-labs.com)

Kursy programowania dla dzieci i młodzieży.

bottom of page